Muldavské cyklostezky
German
Czech
English

Místa na okraji stezky: Vodní vesnice Neidhardtsthal

Zum Übersichtsplan des Mulderadweges im Erzgebirgskreis mit den Zubringerrouten aus Neidhardtsthal, Zschorlau, Albernau und Burkhardtsgrün
Staumauer der Talsperre Eibenstock in Neidhardtsthal, 2012
Talsperre Eibenstock

Na úpatí 57 m vysoké přehradní hráze údolní přehrady Eibenstock, v údolí Zwickauer Mulde (Cvikovské Muldy) se nachází vesnice Neidhardtsthal. Jako v případě obcí Blauenthal a Wolfsgrün, je také založení a rozvoj tohoto místa úzce spojen s vodní energií.

Malá osada vznikla ze sirného dolu. V roce 1612 bylo majiteli sirného dolu saským kurfiřtem uděleno výhradní právo zřídit kovárnu pro zpracování železa (s vodou poháněnou kovárnou s buchary). Již v roce 1614 byla kovárna postavena a vyrobily se první plechy. V roce 1819 existovala v obci Neidhardtsthal vysoká pec, výhně, cínárna a hut´. K tomu tam byl ještě panský dům a 19 dalších domů s cca 140 obyvateli.

Z různých vyhlídkových míst nad místem (např. na ulici směrem k Hundshübel) je dnes nádherný výhled na přehradní hráz a části přehrady v letech 1974–1987 postavené největší nádrže na pitnou vodu v Sasku. Vedle zásobování území Saské Kamenice a Cvikova slouží přehrada k ochraně před velkou vodou, zvýšení nízkého stavu vody v období chudém na srážky a také do určité míry výroba elektřiny z vodní energie.

Až do stavby přehrady Eibenstock měla obec Neidhardtsthal železniční spojení na trase Saská Kamenice-Aue-Adorf. Poslední jízda se konala v roce 1975.

Společně s obcemi Wolfsgrün a Blauenthal byla vodní vesnice Neidhardtsthal 01.01.1994 začleněna do města Eibenstock.

Stadt Eibenstock

Rathausplatz 1
D-08309 Eibenstock
Telefon: +49 (0)37752 / 57-0
E-Mail: stadtverwaltung@eibenstock.de
Homepage: www.eibenstock.de

Tourist-Service-Center Eibenstock

Dr.-Leidholdt-Str. 2
D-08309 Eibenstock
Telefon: +49 (0)37752 / 2244
E-Mail: touristinformation@eibenstock.de
Homepage: www.eibenstock.de


Europäische Union
Dieses Projekt wird im Rahmen des „Entwicklungsprogramms für den ländlichen Raum im Freistaat Sachsen 2007-2013“ unter Beteiligung der Europäischen Union und dem Freistaat Sachsen, vertreten durch das Staatsministerium für Umwelt und Landwirtschaft, gefördert.
Europäischer Landwirtschaftsfonds für die Entwicklung des ländlichen Raums: Hier investiert Europa in die ländlichen Gebiete.

www.eler.sachsen.de